Dėžutė

dezute5dezute3Ši dėžutė yra pirmasis bandymas kažką tai sumeistrauti  iš vientiso beržo gumbo.

Gumbai (Wood Burls) randami tiek ant spygliuočių, tiek ant lapuočių medžių. Jų prigimtis yra dvejopa. Rusų kalboje yra skirtingai terminai jiems apibūdinti – Suvel’is (сувель, свиль) ir Kap’as (кап). Tiems, kurie supranta rusiškai, patarčiau pasižiūrėti  filmuką, kuriame aiškinama kuo skiriasi Suvel’is ir Kap’as. Tiesa sakant, tie skirtumai, bent jau man, nėra jau tokie esminiai, nes tiek Suvel’io, tiek Kap’os mediena yra labai graži ir gali sėkmingai naudojama įvairiausiems gaminiams ! Gumbų mediena yra ypač mėgiama peilininkų peilių kriaunoms daryti.

Suvel’is –  gumbas, kurio žievė yra tokios pat spalvos ir struktūros, kaip ir medžio, ant kurio jis auga, žievė. Paprastai ant vieno medžio užauga tik vienas Suvel’is. Jis pradeda augti, taip manoma,  dėl išorinio mechaninio pažeidimo. Tokio gumbo medienos plaušai yra netaisyklingos struktūros, susisukę, suvelti. Nuėmus žievę, Suvel’io mediena yra pakankamai lygi.

Kap’as –  (kitaip dar vadinamas raganos šluota). Gumbas, kurio žievė yra labai tamsi, juoda (gali augti ant beržo, juodalksnio, liepos, ąžuolo ir kt. ). Ant Kap’o paprastai yra pumpurai iš kurių gali išaugti smulkios šakelės (tada ir sakoma – raganos šluota). Tokį gumbą sudaro labai didelio skaičiaus šakelių sankaupa, kurios yra suaugusios viena su kita. Perpjovus skersai matosi kiekviena atskira šakelė. Nuėmus žievę, mediena yra ištisai padengta reljefu, panašiu į adatėles, primena ežiuką. Viena tokio gumbo atsiradimo versijų yra tokia – pumpuras negali prasiskverbti pro storą žievę, užmiega, aplink pradeda formuotis kiti pumpurai ir t. t.  Kita versija – mechaninis pažeidimas. Dar viena – grybo, bakterijos ar viruso darbas. Ant vieno medžio, skirtingai nuo Suvel’io, gali būti keletas tokių gumbų. Dažnai toks gumbas užauga prie pat medžio šaknų.

Ieškant Suvel’io ar Kap’os ant beržų, svarbu jų nesupainioti su Čaga (Įžulnusis skylenis, kitaip –  juodasis beržo grybas, juodgrybis) – grybu, kuris auga tik ant gyvų beržų, naudojamas arbatoms ir turi labai daug gydomųjų priešvėžinių savybių.

Dėžutės ilgis 17 cm., plotis 12 cm, aukštis 8 cm.

Nuotrauka  Ingos DagilėsAtsakymai į “Dėžutė”: 2

  1. daina parašė:

    Stepai, Tu ne į tą specialybę įstojai…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *